יום ה', יא’ בשבט תשע”ט
    דף הבית  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  ספר אורחים  |  כתבו לנו  |  אודות וזכויות יוצרים  |  ניהול  
יותר ויותר נתקל המורה המקוון באתגרים ארגוניים ופדגוגיים בכתות המקוונת 1:1 (לכל תלמיד התקן קצה אישי) כמו גם בכתות מקוונות חלקית, במצבים בהם עליו להתמודד עם מלכודות וסבך חוקי, תקנוני ובירוקרטי, בו המורה נזקק למוגנות מהמערכת.המוגנות הקיימת אינה עונה כיום על הצרכים שמעמידה הסביבה הלימודית העדכנית, המפורטת לצורך כך במאמר זה בקצרה, שכוללת שלושה מרכיבי יסוד: התנהלות בסביבה טכנולוגית, תוכן, ושימוש במדיה מתווכת שהיא המדיה החברתית.במאמר זה אנו מביאים הצעה ל- 7 סוגיות מרכזיות של המוגנות הנדרשת לאיש החינוך המקוון, ועקרונות למדיניות מערכתית של התנהלות והתנהגות בסביבה לימודית-ארגונית עדכנית.
עידית אבני, דר' אברום רותם (2008) מאפינים ותכנון שיעור מקוון בכתה.
אברום רותם ( מאי, 2008). רגע לפני ששיטפון של טקסונומיות (סיווג שיטתי של מאפיינים) על מהות המורה המקוון יטביע את כולנו, כדאי לעצור רגע לנסות למקד את פרופיל המורה המקוון בהיבטים המרכזיים בו
אברום רותם (2010) . ירחון אאורקה 30, 2010
אברום רותם (2008). במאמר זה נבחן מתווה צרכי בית הספר המעודכן, המורה המקוון בכתה והתלמיד המקוון והיישום הרצוי בסביבה מקוונת, באמצעות אפיון תפיסה טכנולוגית עדכנית, מערכת וכלים נדרשים.
אברום רותם ועידית אבני (מרץ 2009). במסגרת הצורך לאחידות בטרמינולוגיה של מושגי היסוד, התפיסות והציפיות עליהם מושתת שילוב הטכנולוגיה בהוראה-למידה, וכמענה רלוונטי ואוטנטי לצרכי המורים בשטח, מובא בזאת תאור 5 שלבי התפתחות מורה מקוון: (1) היכרות וכניסה, (2) אשליית הידע, (3) מעורבות, (4) התמודדות ו- (5) בשלות.
אברום רותם ועידית אבני (אוקטובר 2008). לצורך פיתוחו המקצועי של המורה המקוון מוצע בזאת מתווה מדורג של ידע, כישורים ומיומנויות של מורה מקוון המהווה את תשתית נוף הידע הנדרשת לשילוב סביבה מקוונת בהוראה- למידה ובהתנהלות החינוכית. לצד אלה מתוארות גם פעילויות המבטאות יישום ידע בהקשר הדידקטי הדורשות פתיחות, יצירתיות ואף אלתור המאפיינים התנהלות בסביבת הוראה- למידה פתוחה ומאתגרת. ככזה, מְתָּאֵר מתווה זה מִדְרַג קונקרטי של פיתוח מקצועי למורה המקוון, שניתן ליישום מיידי בשטח.
אברום רותם (מאי 2008). לקראת הצגת המורה המקוון, כדאי אולי לקחת נשימה, ולשמוע סיפור על 'קללת המורה' שכבר בעת שהושמעה, הבין המורה המקולל, שאין זו אלא ברכה, שכל מורה באשר הוא מבין היטב את משמעות הקללה-ברכה הזאת.
הלינק למאמר זה עודכן! (יולי 2015) אברום רותם ועידית אבני (אוגוסט 2008). הבנה שיש לבצע שינוי פרדיגמטי עמוק של טיפוס המורה ממורה מסורתי או מעודכן – למורה מקוון 2.0. עדכון המורים ועיצובם מחדש לא יספיקו, אלא רק שינוי משמעותי בתפיסת מקצוע ההוראה והיערכות מתאימה לשם כך. לשם כך מובחנים המורים על פי 3 "דורות" גיל ומאפינים של כל אחד מהם בתפקודם בביתה ספר ובסיכוי הצלחת המרתם למורה מקוון.
אברום רותם (מרץ, 2009). האם עולמות מדומים הם חלופה סבירה לסביבות הוראה-למידה דהיום? תשובה. ממש לא. זה נחמד, אטרקטיבי אבל לא מעשי ביישום קונקרטי ונפוץ. יש לחכות לעתיד הלא קרוב.
רלוונטי תמיד
עזר למורה מקוון
מה התחדש
חברתיות וחיבוריות
הוראה למידה מקוונת
המורה המקוון
סביבת למידה מקוונת
אפיון והערכה
בלוגים אודות תרבות הרשת והשני על רוח
כתבו לנו ואודות